Jdi na obsah Jdi na menu
 


Taxus cuspidata 2010 - Large (M. Škrabal)

Další únorová sobota patřila mohutnému Tisu z Japonska. Základní  prořezání Tisu jsme uskutečnili již na podzim 2009. Byly odstraněny velmi vytáhlé a poškozené větve. Dominantní rostlina s výraznými kmeny vyžadovala pečlivě rozvrhnout jak kompozici mrtvého dřeva, tak velikost a tvar koruny. Obrost sice velmi bohatý a hustý, ale ne na ideálních pozicích. Pomocí několika ohybů se podařilo vystavět kompozici dle záměru a nový strom je vskutku působivý.

V dubnu 2010 jsme strom přesadili ve vhodné pozici do nové mísy. Problém s kořeny jssme prozatím vyřešili navršením substrátu.

V únoru, rok po prvním tvarování jsme proovedli restyling Tisu. Od podzimu byl strom už bez drátů. Většina větví samozřejmě ještě nedržela tvar. Při tomto restylingu jsem se snažil využít maximum vhodného obrostu a hlavně vyčistit od jehlic náběhy větviček, jelikož jsou osypané množstvím pupenů. S dostatkem světla a vzduchu se tak budou moci nové výhony velmi kvalitně a zdravě vyvíjet. Myslím, že jsme s tímto Tisem zase o velký krok dál.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nádhera

(Milan Klhavý, 23. 2. 2010 19:47)

Opět krásně zdokumentovaný postup tvarování a úžasný výsledek!Cítím,že mě tato reportáž opět obohatila a posunula kupředu.Díky za to.
Zdraví Milan,Pardubice.

poklona

(Roman , 22. 2. 2010 20:09)

chlapci gratulujem a za taketo demo by sa nemusel hanbit ani Kobayashi alebo Kimura,skoda ze som nemohol bit pri tvarovani.
skutocne klobuk dolu vytvorili ste strom z velkou buducnostou.

pozdrav

(stano talapka, 21. 2. 2010 10:05)

ahoj pavel a mirek, ak sa niekde nablizku robia bonsaje europskej urovne tak je to vo Viganticiach!!!
velka vdaka vam !!! a hlavne za to, ze si to najpodstatnejsie - vlastnu pracu , nenechavate len pre seba !!
stano talapka