Jdi na obsah Jdi na menu
 


Taxus cuspidata 2009 ( M. Škrabal)

Dalším stromem Mirka Škrabala , který prošel novým  tvarováním je velký Tis japonský.  Tato rostlina už byly kdysi tvarovaná, bohužel záměr se původnímu majiteli příliš nezdařil a Tis přišel o horní část obrostu.  Pak byl ponechán pouze růstu a bylo nutno vymyslet celou novou koncepci. To už však proběhlo nyní u Mirka a byla to velmi zajímavá i když časově dost náročná práce. Velkou část péče bylo třeba věnovat rekonstrukci mrtvého dřeva, která na původní rostlině dle mého působila velmi těžce, špalkovitě. A i po tomto přepracování bude třeba  ještě doladit některé partie , hlavně ve spodní části, kde bude vytvořena jemná dutina pro zvýšení pohybu kmene. K vystavění nové koruny bylo využito asi 70 % obrostu , bohužel některé větve budou muset dorůst do délky, hlavně levá větev těsně pod vrcholem. Přesto všechno jsme s výsledkem velmi spokojeni a Mirkovu sbírku obohatil další velmi dominantní strom. Jeho vývoj samozřejmě budu dál dokumentovat.

Na jaře 2010 jsme tis přesadili no nové misky v nové pozici. Celou sezónu skvěle přirůstal a vytvořil množství silných výhonů.

V únoru 2011 jsem provedl další práce na Tisu. V první části jsem dopracoval linii mrtvéhoo dřeva od spodní části až do dutiny. Tím se navodil jakýsi pohyb jinak strnulého kmene. V další části jsem provedl restylig koruny stromu a díky množství nového obrostu se stav kompozice výrazně zlepšil.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

inspirace

(Jan Culek, 2. 4. 2013 10:26)

Dobrý den, je to opravdu krásný a inspirativní strom! S takto dynamickým vývojem z něj bude za nedlouho opravdová perla.
Honza

Re: inspirace

(Pavels, 2. 4. 2013 11:30)

Díky Honzo. Jo dělá nám radost. Jen doufám , že letošní květnové počasí bude shovívavější ke stromům. Ne jako loni, kdy jsme přišli skoro u všech tisů i na zahradě o první rašení.

Šílenost

(Mončičák, 17. 3. 2013 18:57)

Dobrý den. Mám pro Vás tip, je to nová možnost, jak vydělávat z domova, perfektní na jarní večery. Já si takto přivydělávám již od ledna a nemám slov, jak snadné to je :) Nad poměry si díky tomu sice nežiju, ale dokud můžu, tak toho využívám na maximum :-) A tohle všechno znám z www.CervenaCerna.cz

lepsi

(Ivet, 25. 2. 2011 17:50)

Myslim, ze to odumretie hornej casti stromu a detailnejsie opracovanie mrtveho dreva dopomohlo tisu k lepsiemu... o moc lepsiemu vzhladu. Paci sa mi :-)

Barva kmenu(kůry)

(Daniel rož, 9. 3. 2010 20:20)

Dobrý den mám otázku ohledně kůry.Čím prosím vás upravujete povrch kůry že je to takové syté barvy.Viditelný rozdíl viz.obrázek tc (12).jpg a po úpravě tc (13).jpg.Děkuji za odpověď Danius

Jednota v množství

(Jarek Servus, 23. 12. 2009 18:47)

Takováhle věta mě napadla při čtení odpovědi, díky které ksem dotvořil celkovou představu. Škoda, že nejsou fotky trojrozměrné. Děkuji Ti za vysvětlení, těší mě, že jsem Tvůj záměr odhadl. Fakt bude krásný

korunky ?

(Pavels, 22. 12. 2009 19:22)

Jarku, v tomto stromu je dá se říci ideální stav, kdy se podařilo v jednom stromu vystavět , už při prvním pohledu (samozřejmě naživo), minimálně čtyři stromky , které se navzájem doplňují. Navíc každý by mohl zůstat samostatně, a je to základní pravidlo při rozfázovávání obrostu jednotlivých kosterních větví , jako v tomto případě. U takového tvarování se neobejdeš bez kreativity. Takže jemná patra obrostu se doplňují v rámci malých korun , malé koruny se doplňují v rámci velkého stromu.

Taxus cuspidata

(Jarek Servus, 22. 12. 2009 15:10)

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na tvarování dolních větví. Počítáš s tím, že z dolní pravé a vlastně i levé větve budnou nové korunky, nebo jsou tak vedeny na doplnění obrostu? Celek krásně prokoukl a špalek zmizel. Krása.
Jarek