Jdi na obsah Jdi na menu
 


Taxus baccata yamadori z Anglie (owner M.Škrabal) 2012

 Zajímavý yamadori Tis pochází ze zahrady Tonyho Tickela. Mirek strom dostal od Tonyho v roce 2010 při návštěvě. Původně byl zasazen v klasicjém truhlíku pro muškáty. To dalo tušit  menší problém s kořeny. Také pravá strana kmene Tisu byla mrtvá, strom byl usazen více na jednu stranu. Při přesazení v roce 2011 se ukázala přímo ideální velmi zajímavá deska imitující skalní desku, kterou vytvořil Erik Križovenský a Mirek ji zakoupil jen tak, protože se mu prostě líbila. 

Nebyla určena pro žádný konkrétní strom. Tu však přišel desce do cesty tento Tis a  bylo vše vyřešeno. Skutečně tak jak jsme tušili,  strom měl jeden delší kořen výrazně silnější, navíc mírně prohnutý směrem dolů. A tady se ukázala Erikova deska jako iideální i rozměrem.

Strom jsme bez problémů přesadili, na okrajích jsme využili namíchanou směs Keto, nastříhaný rašeliník a akadamu ve známých poměrech.

V polovině ledna jsme založili první nový tvar stromu. V koncepci se využilo výrazného původního mrtvého dřeva. S některými jiny bude ještě dál pracováno jak v délce tak i směru. To vše má samozřejmě čas. Navíc tato kompozice není konečná. V další fázi chceme vlevo vzadu za strom vysadit další malý tis v perspektivě kompozice, který bude mít podobný charakter růstu. Doma připravuji několik takových Tisů, které se budou hodit. Bude z čeho vybírat.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Kompozice

(Jarek Servus, 16. 1. 2012 17:56)

Dočetl jsem konečně do konce text a nějak si neumím představit kompozici s dalším stromem v pozadí. Podle mě je tenhle strom jedinečný, a to, že je sám v krajině, mi připadá silnější než skupina. Ale vím, že máš určitě vše promyšleno, tak by mě zajímalo, proč tam chceš další strom v pozadí.
Zdravím
Jarek

Líbí

(Jarek Servus, 14. 1. 2012 23:15)

Mě se líbí. Líbí se mi strom, líbí se mi deska, líbí se mi kompozice osamělého stromu ze skotské vysočiny. Závidím. Za pár let po dopěstování obrostu bude přepychový. Jen mi to trochu připomíná kompozice Masahiko Kimury, ale ne napodobování stylu. Tenhle strom vypovídá o krajině, kde rostl, o boji o přežití, o vytrvalosti, odvaze a síle nepoddat se nepřízni osudu. Před takovým stromem můžu přemýšlet o mnohém. Má taky svoje wabi a sabi, které Pavel rozvinul. Pavel toho umí strašně mnoho, je skutečný tvůrce. Může být právem hrdý na to, co umí a co dokázal. Jediné, čeho jsem si u něj nevšiml je pýcha a povýšenost.

nelíbí

(hynekhynek, 14. 1. 2012 6:01)

Dobré ráno přeju!
Nelíbí se mi to.
Pokud máte rádi fotky Saudka,nebo zmalované ženské,prosím.
Od bonsaje čekám krásu,sílu,pokoru toho,který ji pěstuje.
Chybí mi tu hlavně pokora.
Zdraví HH.

Re: nelíbí

(PavelS, 14. 1. 2012 18:15)

Také přeji hezký den p. Hynek.
Je v pořádku , že se vám něco nelíbí. Ale také by bylo dobré napsat proč. Ohánět se Saudkem či zmalovanou ženskou je trochu ubohé. Navíc u fotky s nedokončené kompozice. Myslím, že Vaše konkrétní va představa by byla lepší.
Také obdivujeme krásu a snažíme se vnášet cit do
našich stromů, dáváme jim velkou část srdce a zajistit jim to nej. Velké množství lidí kteří znají naše stromy a navštěvují nás, ti mohou sami soudit naši pokoru a úctu ke stromům. Já Vás bohužel neznám, myslím, že jsme se ani nikdy nesetkali. Proto si také myslím, že ani není od vás objektivní
posuzovat něčí pokoru. Pro mě jde s pokorou ruku v ruce úcta. Vzhledem že ani nevím jestli tvoříte, jestli se staráte o stromy nebo jen tak občas něco popíchnete, jsou prozatím pro mě Vaše komentáře bezpředmětné .
Zdraví Vás Pavel Slovák