Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rakytník (Hippophae) - 2007

 V únoru 2007 mi volal známý, že nedaledo na sídlišti likvidují nějaké keře a stromy. Abych se přijel podívat, jestli by se něco nehodilo. Jednalo se o několik velkých Jedlovců a starých stromových forem Rakytníku. Všechno už bylo ořezáno a kmeny trhali ze země traktorem. 

Mě zaujal kmen Rakytníku, který mměl velmi výraznou borku. Když kmen vytáhli, neměl zbytek kmene velmi nadějné kořeny. Přesto jsem tento špalek dlouhý asi120cm odvezl domů a zasadil. Na to , že byl únor, bylo počasí velmi dobré. Rakytník jsem zasadil do propustného substrátu. 

Kupodivu kmen začal vykazovat  aktivity , pupeny se výrazně budily  a rostly. 

Na jaře 2008 jsem se rozhodl uskutečnit záměr, kvůli kterému jsem špalek vzal. Chtěl jsem vzdušně odhřížit jednu část kmene. Bohužel , když jsem začal dlátem vytvářed drážku pro zahřížení, zjistil jsem, že asi 80% kmene po obvodu je suchá. Zbyla jen žíla , která vyživovala obrost, který jsem chtěl odhřížit. Odloupal jsem suchou kůru, dřevo vyčistil a dokončil hřížení. 

K odříznutí horní části došlo v dubnu 2009. K mé radosti se na žíle vytvořil dostačující kořenový bal.  Novou rostlinu jsem zasadil a nechal znovu růst. 

Stromek se celou dobu velmi dobře vyvíjel a já jsem pomalu začal přemýšlet , co si počnu s tím velkým špalkem mrtvého dřeva. 

První opracování dřeva  jsem začal na podzi 2011. Mrtvé dřevo bude zřejmě ještě zjemněno, ale to zase v roce 2012. 

Po opracování jsem provedl ohyb rovné větvve, na které je velmi dobře zapěstovaná korunka. Ta umožní v podstatě dotvarování jakého- koliv tvaru koruny.

Jako předlohu chci použít naše staré valašské švetky. Stromy , které bohužel kvůli šárce vymírají. Dalo by se říci, že některé svým tvarem připomínají staré japonské Prunus mume. Dost často jezdím kolem jedné takové s napůl mrtvým kmenem a kompozičně velice zajímavou korunou. Bohužel zatím jsem tuto předlohu nikdy nevyfotil, ale brzy k tomu určitě dojde. Další práce na tomto stromku proběhne na jaře 2012. Zřejmě dojde k výměně nádoby.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář