Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pinus mugo yamadori "Podchodníkovka 2008"

 Velmi zajímavá a krásná Borovice je ve sbírce Mirka Škrabala, která dostala svůj název už při nalezení. To když Mirek při hledání yamadori jednou řekl, že dnes asi nic nenajde, tak jsem se ho zeptal, jestli by se mu nelíbila ta, na které v podstatě stojí. Strom se kdysi převrátil a začal kořenový bal vytvářet zdola nahoru  v travnatém ochozu skály. proto "Podchodníkovka. K vyzvednutí došlo na jaře 2008. Po zasazení jsem doma strom aklimatizoval a na konci podzimu 2008 jsem strom přestěhoval k Mirkovi na zahradu. Velmi starý strom má krásný svalovitý kmen a velmi výrazné nebari. Určitý handicap byl ve výtáhlejším obrostu, který byl však velmi vitální.

Borovice se velmi dobře adaptovala na prostředí keramické nádoby a velmi dobře od počátku rostla. 

Na jaře 2010 jsme prostřihli suché větve a zdravé nasměřovali nahoru, abychom podpořili růst, což se velmi dobře osvědčilo.

Za rok na jaře 2011 jsme uskutečnili první ohyby na několika výhonech, spíš abychom rozpletli a jasně definovali jednotlivé větve.

Na konci listopadu 2011 jsme opracovali některé jiny a specifikovali linie šari.

Na začátku února 2012 jsem pracoval na založení prvního tvaru stromu. S výsledkem jsem velmi spokojený a co je hlavní, také majitel stromu Mirek Škrabal. Tento strom má dle mého před sebou velmi výraznou budoucnost. Koncepce se mnohem zlepší po jarním narašení jemných výhonů, kterých je v koruně velké množství.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

wau

(Ivet, 4. 2. 2012 14:42)

ahoj Pavle a Mirku, uzasna premena, blahozem k borovicke a tisko zavidim, ja to s borovicami neumim :-(

paráda,

(JV, 3. 2. 2012 11:36)

Pavle opět moc krásný strom...