Jdi na obsah Jdi na menu
 


Picea abies - kengai (M. Škrabal)

Tentokrát jsme se u Mirka Škrabala pustili do prvního tvarování velice zajímavého yamadori Smrku. Pozvání na toto tvarování přijal i Olda Kašpar a musím říct, že bylo u této rostliny opravdu o čem diskutovat.  Atypický Smrk si zasloužil velmi osobitý přístup a bylo třeba vyřešit spoustu technickýchh problémů, které nás nakonec dovedly k velmi vydařené kompozici kaskády Smrku.Konzultovali jsme spoustu variant, ale podstatné bylo zachovat charakter rostliny. S výsledkem jsme velmi spokojeni a ve Mirkova sbírka se obohatila o skvostný strom.

Na jaře 2010 jsme Smrk přesadili do jeho první keramické misky. Myslím, že zvolená varianta je prozatím dost dobrá.

Strom celou sezónu 2010 velmi dobře prosperoval. Na podzim byl sundán tvarovací drát, kromě několika úvazků. Do zimy přirostlo spoustu nových silných  výhonů a na novou sezónu je nachystáno velké množství silných pupenů.

V lednu 2011 prošel Smrk novým tvarováním, o poznání dokonalejším, co se týče kvality a množství výhonů. Byly zpracovány linie šari a upraveny špalky po odřezaných větvích. Linie koruny se dle mého viditelně zlepšila a tak nezbývá , než se těšit na novou růstovou sezónu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Miska

(Jarek Servus, 22. 1. 2011 11:59)

Práce jak jinak než perfektní, jenom mě trochu zaráží výška misky, zdá se mi vzhledem ke stromu nízká. (barva a tvar se mi líbí) Chtěl bych vědět proč, jestli kvůli kořenům nebo kmeni.

re: Nepřirozené....

(Pavels, 18. 1. 2010 12:05)

V tomto případě bych nesouhlasil, Borovici v této pozici a charakteru by vypadala úplně jinak. Naopak Smrk v těchto kaskádových pozicích vytváří velmi podobné koruny,spíše spuštěné a vrstvené kaskádové větve. Do této kompozice je samozřejmě vložena charakteristika odpovídající bonsajím, tj. práce s prostorem a vztah kmene a koruny, tak, abychom stvárnili harmonické a esteticky hodnotné dílko. Kmeny rostoucí takto výrazně kaskádovitě po strmých stěnách nevytváří klasický habitus smrku. Většinou se jedná o koruny s mnoha polštáři, jakoby vlnami obtékající kmen. Naopak borovice si většinou v této pozici vyjednotí jednotlivé větve, koruny vytváří ploché , jemně oblé. Tolik jen z vypozorování rostlin v extrémních stanovištích, která léta navštěvuji. Nicméně při tvarování se vždy nechám řídit citem.

Nepřirozené pro smrk

(m nowak, 17. 1. 2010 22:53)

....umělé, tzv.standartní tvar vhodný možná pro borovici.Smrk má naprosto jiný habitus."Řemeslné" zpracování ovšem jistě 100% jak je u Pavla naprosto běžné.

perfektní

(m kolacia, 11. 1. 2010 20:08)

no tohle je nááááádherný kousek ....... vážně a perfektní tvarování .... perfektně vyřešená linie kmene v místě zavětvení ......

...

(Tom Benda, 10. 1. 2010 16:38)

Ten je teda!