Jdi na obsah Jdi na menu
 


Physocarpus opulifolius

Tento Physocarpus jsem vykopal na jaře 2007 při rekonstrukci staré zahrady. Polovina keře byla mrtvá, polovina rašila jako o závod. Doma jsem rostlinu zasadil do plastového kontejneru a nechal růst. Každý rok vytvořila velmi dlouhé výhony a byly takřka neuhlídatelné.

Na jaře 2009 jsem Physocarpus přesadil do plastové misky. S tím proběhlo i první pročištění kmene a kořenů. Všechny výhony jsem vystříhal, ponechal jen některé krátké špalíky. Překvapila mě kvalita už dávno mrtvého dřeva, které je na kěř dost tvrdé a jen místy vyhnívalo. Stromek brzy vyrašil a začal boj s hlídáním výhonů a hlavně s délkou internodií. To se myslím v první hlídací vegetační sezóně zdařilo. Stromek mě odměnil nádhernou podzimní červeno - žlutou barvou listu, kterou jsem bohužel zapoměl vyfotit.

Dnes jsem se pustil do opracování a vyčištění mrtvého dřeva a snad dojde i na založení tvaru pomoci drátu. S tím , ale nemám žádné zkušenosti  a výhony jsou velmi křehké, takže to možná bude ponecháno pouze k řezu výhonů .

Nakonec jsem se pokusil křehké výhony vytvarovat drátem. Při velké opatrnosti a hromady trpělivosti se mi to povedlo a s výsledkem jsem spokojený. Na jaře bude potřeba prohlédnout výhony a případně zakrátit, aby jarní rašení proběhlo kompaktně .

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mrtve...

(Andy, 4. 1. 2011 18:14)

krasna praca mrtveho dreva !!!

Ahoj...

(Ivet, 3. 1. 2011 18:15)

Ahoj Pavle, najprv ti chcem zazelat uspesny rok 2011, vela zaujimavych projektov, stale pevnu ruku a mysel plnu tvorivych myslienok... a samozrejme zdravie a stastie predovsetkym.
Velmi sa mi paci spracovanie mrtveho dreva tohto exemplaru... blahozelam. Najzaujimavejsi je myslim pohlad z fotiek 37 a 38... asi tu bude hlavna pohladova strana, alebo sa mylim?