Jdi na obsah Jdi na menu
 


Habr 2009 - yamadori a jeho podrobný vývoj

Tohoto Habru jsem si všiml v listopadu při procházce lesem.  Původně to mohl být tak pětimetrový stromek. Byl však asi ve dvou a půl metru zlomený - důsledek loňské těžby Borovic. Při takové vyhledávací procházce samozřejmě nesmí chybět  kleště a pilka. Stromek ve spodní části narašil mnoha pupeny a měl už několik slabýých výhonků.  Seřízl jsem tedy stromek na prozatimních asi 70 cm.  Šestnáctého března 2009 jsem tento Habr vyzvedl.

Strom jsem ponechal volnému růstu, bohužel v plánované vrcholové části nenarašil. Pokusil jsem se v tomto horním úseku přikájet větev jiné rostliny, ale bohužel se vše nezdařilo jak bylo potřeba. Proto jsem po nárustu už narašených výhonů  kus horní části kmene odřízl ve tvaru "V".

Rok 2010 jsem strom nechal volně růst, pouze jsem jej hnojil a občas vylomil pupen či odstřihl větvičku, která byla zbytečná nebo zkrátka navíc.

V únoru 2011 jsem přistoupil k prvnímu, ale jen volnému specifikování tvaru a pozic větví a hlavně vrcholových výhonů. Ty jednou budou novými vrcholy stromu, prodlouženými částmi silného kmene. Jelikož dost zesílily, bylo načase provést první ohyby v místě nasazení na kmen tak, aby bylo věrné, aby přechod byl plynulý. Po další sezóně a dalším zesílení těchto výhonů by už takový ohyb nebylo možno realizovat a ani ohyb by nebyl tak přesvědčivý.  Podobným způsobem jsem pracoval i s ostatními silnými(budoucími kosterními) větvemi.  Výhony jsem nezakracoval a strom bude zase ponechám volnějšímu růstu, ale nyní přece jen už s pracovním dohledem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kvalita

(Pavels, 18. 3. 2009 22:10)

Dá se říci, že u všech stromů na počátku nejdříve upřednostňuju zajímavý kmen, jeho linii. To vše tento habr má. Navíc má mnoho pupenů už teď po celém kmeni, kvalitní nebari s dobrým balem, je to začátek cíleného pěstování zhruba otázka pěti -šesti sezon k uspokojivému výsledku. Stejně tak při předpěstovávání ve volné půdě pro zesílení kmene nejdříve necháme narůst, pak výrazně seřízneme , odstraníme veškeré kosterní větve a teprve začíná cílené pěstování kostry koruny. Je to dá se říci nejstarší technika cíleného zmenšování stromů ať už pěstovaných v misce nebo v zahradě. Cílené pěstování ze semínka či mladé rostlinky má naprosto stejný postup, tedy pokud chcete mít strom zajímavých proporcí a větší velikosti.

Prečo

(Julo Kolesár, 18. 3. 2009 21:04)

Prečo vykopávať takýto hrab ked ani jedna časť z neho nie je "dobrá". niektoré sa dopestujú ale ...