Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fóliovník s teplým lůžkem pro yamadori - 2010

Letošní závěr podzimu jsem už nevydržel nutkání co nejlépe zabezpečit stromy  proti zimě a nepřízni počasí jak po tvarování, přesazení, ale hlavně pro první péči po vykopání starých yamadori stromů. Jak nárazové brzké jarní, tak hlavně podzimní a pozdně podzimní sběry. Fyziologické procesy jsou neúprosné, tak proč neudělat pro zdárné pěstování co nejvíc.  Jaké plusy tím pro stromy získám jsem si mohl ověřit jak u kamaráda Mirka, tak u Tonyho Tickela při nedávné návštěvě. Tam jsem se nechal především inspirovat vyhřívaným záhonem pro stromy. Jeho návod najdete také na fóru IBC. Jelikož jsem však neměl vhodný přístřešek, bylo nutno nejdříve postavit aspoň slušný foliovník s dostatečnými prostory. V mém případě jsou rozměry : délka 5 metrů, šířka 3 metry a výška 2,25 metru.  K vyhřívání záhonu o rozměru 5 x 0,9 metru jsem použil odporový drát s termostatem. K vystýlce lůžka polystyrén, kašírovanou fólii a stavební předsušený písek. Další interiérové úpravy ještě dokončuji a foto se objeví už brzy. Doufám, že z novým  strom-příbytkem budu spokoojený jak já, tak hlavně stromy. Zkušenosti pěstitelů, kteří takové výhody využívají jsou jen pozitivní a myslím, že opodstatněně.  Pravda je , že i v samotném Japonsku je samozřejmostí každé zahrady fóliovník, kde je možno umístit jak yamadori pro rekonvalescenci, tak rostliny po přesazení, po roubování či přikájení, po tvarování  apod.

Díky pomoci mého otce a syny Jakuba při montáži ,vzniklo toto dílko v podstatě za dva dny a zhruba den mi trvalo poshánět materiál .Doufám, že vše bude jen ku prospěchu stromům.

Jako další část  jsem dostavěl druhý , studený záhon. K naplnění záhonu  jsem použil směs mulčovací kůry a agroperlitu. Zde je možno rostliny jak zimovat, tak umístit po tvarování apod. Také jsem rozvěsil teploměr a vlhkoměr. Jsem zvědavý, jak vše bude fungovat a jaké budou hodnoty v průběhu zimy. Nakonec už zbývalo jen dodělat chodbu mezi záhony. Zhotovil jsem dřevěný rošt. podsypaný kačírkem frakce do 10 mm.

V březnu 2011 jsem provedl  kontrolu u yamadori vyzvednutých na podzim 2010. Jedná se hlavně o velmi staré Borovice. Ty strávily celou zimu na teplém lůžku. A k mé radosti fungovalo vše jak mělo a nové kořeny Borovic lezou ze dna nádob přes drenážní otvory.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Super výdělek

(Pája, 17. 3. 2013 17:58)

Nazdar bazar! Mám pro Vás tip, je to zajímavá možnost přivýdělku, perfektní na jarní večery. Já si takto přivydělávám již od ledna a je to až neuvěřitelné. Stamiliony tím nevydělám, ale i tak, dokud můžu, tak si tu chvilku na sebrání volných zlaťáků najdu... Píše o tom na www.CervenaCerna.cz

Substrát

(Jindřich, 26. 3. 2011 12:59)

To co ze spodu bedny vypadá jako piliny je mykorhiza?
Můžu se zeptat, jaký jste pro tuto borovici použil substrát?

Re: Substrát

(PavelS, 28. 3. 2011 9:37)

To co vypadá jako piliny je přilepený písek s vyhřívaného záhonu. Substrát používám poskládaný z běžně dostupných složek (drcený vápenec, ekogrit,agroperlit, drcený křemen,akadama), velmi lehký, ostrý s cca 10-15% zaleželé rašeliny.

Teplota

(Marián Šimkovič, 24. 11. 2010 10:25)

Ahoj Pavle, akú teplotu budeš udržiavat vo foliovniku.
Vieš povedať aký teplotný rozdiel môže byť medzi vnútornou teplotou a vonkajšou ak by si nekúril?

re : sníh

(Pavels, 23. 11. 2010 8:38)

Fólie je z vnitřní strany podepřena vypnutým pogumovaným lankem. Originál jen podélně, já jsem každé pole vypnul do kříže. A samozřejmě bude třeba zpočátku všechno hlídat a sníh ometat. S tím se počítá.

sníh ?

(m kolacia, 23. 11. 2010 8:20)

hezká práce... jen vydrží to u vás nápory sněhu?... při protržení folie by to pak bylo pro stromky asi fatální ne?

obdiv

(Martin Kemka, 23. 11. 2010 7:47)

No Pavle, nemám slov, že aké vychytávky ty nezmajstruješ, hm! A už viem ako dosahovať dobré výsledky pri pestovaní bonsajov - stačí sem tam navštíviť tvoju stránku a hneď má človek nové nápady aj s hotovými riešeniami. Som ti vďačný za to ako sa delíš so svojimi nápadmi a vedomosťami. Ďakujem!