Jdi na obsah Jdi na menu
 


Taxus baccata - yamadori - old deadwood - 2010

 Yamadori tis s úžasným mrtvým dřevem jsem dostal od Tonyho Tickela na podzim 2010. Jedná se o jarní 2010 yamadori. V době kdy jsem jej přivezl domů, ještě na sobě podržel veškerý původní obrost. Jarní nástup však vždy tyto výhony vyjednotí a je potřeba strom pečlivě pročistit.

Opatrné a nutné odstranění zaschlých výhonů přineslo několik poznatků. Pozitivní bylo dobré rozložení silných výhonů, které nesly dost zdravých pupenů . Bohužel se ukázalo, že velká část mrtvého dřeva kmene je v celé výšce už oddělená od živé části. Pouze ve dvou místech se tyto části kmene jen dotýkaly. Jediné pevné spojení bylo vidět jen v úrovni substrátu. Bylo třeba začít přemýšlet možné nápravě zafixovat tyto dvě části kmene trvalejším způsobem.

Na jaře , vzhledem k ne dobrému složení substrátu, který se neustále jevil jako přemokřený, jsem strom přesadil do nové lehčí směsi. Při této činnosti jsem si mohl detailně prohlédnout  bázi kmene. Obě části držely pohromadě jen ve středové části v délce asi 3cm a proužku širokém asi 1cm. Bylo nutné tuto část zafixovat. Přes mrtvou část na patě jsem vyvrtal otvor a použil nerezový dlouhý vrut do dřeva. což v té chvíli bylo dostačující. Přesto jsem ještě ponechal fixační dráty kolem kmene.

Přesazení se zdařilo a Tis začal brzy zdravě přirůstat. Přesto jsem byl nervózní  a kladl si otázku. jak dlouho může šroub zajistit pevnost spoje obou částí kmene. Začal jsem přemýšlet, co by bylo k zajištění - trvalejšímu spojení vhodné. Náhodný rozhovor s jedním známým v autoservisu mě přivedl na myšlenku použít tzv. dvousložkovou epoxidovou plastelinu. Po nějakém čase jsem v obchodě našel vhodný produkt a zakoupil jej. Tato plastelina je použitellná na mnoho materiálů včetně dřeva. Dá se použít i do stabilně vlhkého prostředí, dokonce i pod vodu na různé nastavování, spojování různých částí. Odolávý vysokým mrazům. Po zaschnutí se dá přetírat, brousit, či jinak opracovávat. 

Rozhodl jsem se z této hmoty vystavět vnitřní základ, jakoby klín kmene.Po odstranění horní vrstvy substrátu jsem mrtvé dřevo vyčistil a jen rychle opálil tentým plamenem. Potom jsem do štěrbin a záhybů mrtvého dřeva obou půlek vmačkal připravenou plastelinu a vytvořil jakoby klínový základ vnitřní část. Tato část bude později zasahovat do substrátu a neměla by být vidět nebo nějak výrazně rušit. Navíc lze na plastelinu použít i stejný nátěr na ošetření jako pro mrtvé dřevo. Zkrátka, budu se snažit přechod co nejdokonaleji zaretušovat. jen dalších několik let ukáže, nakolik se tento zákrok osvědčil. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: diskuse

(Denny, 28. 3. 2013 11:54)

Hoj hoj! Mám pro Vás tip, je to revoluční metoda výdělku peněz, ideální na jaro, když je večer hodinka času. Vydělávám si takto bez práce už nějaký čas a je to perfektní!! Milionářka přes noc se ze mě sice nestala, ale i tak to dojím, co to jde :) Více info na www.Cervena-Cerna.cz