Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prunus mahaleb 2011 - yamadori "Mahadi"

Toto je první letošní strom z výpravy na yamadori, na kterou mě pozval Martin Kolacia. Byl tak hodný a v podstatě mě nenápadně navedl k tomuto stromu, který jsem opravdu nepřehlédl. Jak sám řekl, hodí se k mé sbírce, jelikož mu trochu připomíná Tři hady , ale Mahalebkové. Už z předešlých let vím, že při vyzveednutí Mahalebky nezáleží až tak na množství vyzvednutých kořenů, jako hlavně na růstové fázi stromu. Vše bylo načasováno tak akorát, takže už po měsíci můžu směle říci, že strom je naprosto v pohodě a bez problémů poroste.

Celou vegetační sezonu 2011 strom velmi dobře rostl. Velká výhoda tohoto druhu stromu je i fakt, že téměř netrpí žádnými škůdci. jen nemá rád výrazné kolísání vlhkosti v substrátu. Na podzim se strom krásně vybarví do žluta. 

V lednu 2012 jsem začal uvažovat o budoucí kompozici stromu. postupně jsem z rostliny odebral nevhodné větve. Problém tvarování drátem u Mahalebky nastává už u tříletého dřeva. Je velmi křehké a je nutná velká opatrnost.  Bude nutné vystavět první kostru stromu co nejčistším způsobem a pak si postupem pěstování připravit další kvalitní obrost.  Charakter původní rostliny je velmi zajímavý, kmeny i větve jsou plné zvratů v pohybu. Tento charakter bych chtěl do budoucna samozřejmě zachovat.

Postupným vystříháváním jsem se zbavil na stromu shlukových větví a vydrátoval opatrně zdravé výhony. Rovné vrcholové části jsem kvůli bezpečnosti raději zabandážoval a teprve potom provedl ohyby. Prozatím jsem všechny větvičky ponechal v celých délkách, abych zachoval koncové pupeny. Jejich délka bude upravena s příchodem jara, jakmile strom začne růst.

 

         

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Test, just a test

(AaronQuiet, 23. 4. 2017 23:52)

Hello. And Bye.

Co dodat...

(Pavel Leňko , 2. 2. 2012 12:48)

Co dodat - asi není co,vaši práci sleduji cca dva roky,po setkání s vámi na Soláni se můj postoj k tvarování vlastních stromků posunul k lepšímu.
Těším se na další vaši práci,která nám( zeleným) ukazuje jaký by,asi,někdy, v budoucnu,náš stromek mohl být.

Krasavec

(Pavel Š., 12. 4. 2011 15:18)

Nádherný kousek. A pod vašima zlatýma rukama z něj určitě bude brzo krásný strom. Ať se daří.