Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pinus sylvestris - yamadori sumo kmen - ohyb

 Yamadori Borovice s velmi výrazným kmenem a skvělým obrostem . Vyzvednutá na jaře 2008. Od počátku rostla velmi agresivně a v koruně zascho jen pár drobných výhonků.

Vzhledem k tomu, že strom byl napoprvé zasazen ve zbytečně velkém plastovém kontejneru, byl přesazen na jaře 2010 do nižší keramické nádoby. Přesazení nijak neohrozilo zdraví stromu, spíš naopak, vyrovnaný růst na celém stromě poukazuje na dobře fungující kořeny a celkovou pohodu stromu.Při přesazení se navíc ukázala celá zajímavá spodní část kmene. Přechod kmene do koruny je dost perspektivní. Bohužel delší rovná část kmene odnáší zelenou část koruny mimo možnou kompozici. Rovná delší část navíc nekoresponduje se základem kmene, který nabízí silnou kompaktní rostlinu. 

V létě  v polovině srpna 2011 po vyzrání výhonů jsem začal s přípravou rostliny pro budoucí tvarování nové kompozice. Ta spočívá v provedení zkompaktnění pomoci ohybu v horní  vytáhlé a rovné části. Stejně jako už několikrát při podobné přípravě, prováděl jsem ohyb při aktivitě rostliny. Využil jsem svěrku a různé napínáky, bandáže z lýka a několik dřevěných tyček a hranolků. Postupně v průběhu jednoho měsíce  byl hlavní ohyb dokončen. Je zřejmé, že strom celou proceduru prošel bez jediné újmy na zdraví a do konce října vytvořil velké množství silných, zdravých pupenů. 

 V březnu 2012 jsem provedl první založení tvaru. V podstatě jsem jen pokračoval v předem započaté kompozici. Nejpracnější snad byylo jen pečlivé vyčištění a prostříhání výhonů. jelikož větve byly ddoslova obsyppány malými výhony a množstvím pupenů, bylo nutno část odebrat a podpořit tak ty využité, kterých je pořád ještě ponecháno větší množství.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dvojfotka

(JV, 8. 2. 2012 19:50)

Pavle to závěrečné porovnání je dobrý nápad...