Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pinus sylvestris - rozšíření kmene

Velmi dokonalá yamadori Borovice  měla však menší vadu. Výrazně zůžený kmen ve spodní části , těsně nad kořeny. Tato část totiž uvízla mezi kameny a zůstala jakoby zaškrcena. Zbytek kmene je velmi zajímavý, dynamický, krásný.  V listopadu v roce 2009 jsem se rozhodl tuto vadu aspoň mírně napravit. Vymyslel jsem jednoduchý přípravek a postup je snad jasný z fotografií.  Letos na jaře jsem přípravek nahradil novým ,malým dřevěným klínkem , i když už nová pozice kmene už držela. Zkrátka pro jistotu. Jen chci upozornit, že nesmíme zapomenout před započetím takového úkonu povolit  dráty, které fixují strom k nádobě. Celkově se mi takto podařilo roztáhnout kmen na požadovaném krátkém úseku skoro o 2 cm. Celá operace trvala asi dvě hodiny.

Rok  2010 Borovice skvěle prosperovala a po zákroku rozšíření kmene ani nebylo poznat, že by to rostlinu nějak zatížilo. V srpnu už jsem měl docela jasnou představu o tom, kterým směrem se budu se stromem ubírat a pomocí úvazků a opěrné tyče jsem začal zvedat celou vrcholovou část stromu. Mým záměrem bylo využít maximum délky stromu a vytáhnout tak zajímavý a dynamický charakter Borovice.

V únoru 2011 jsem přistoupil k prvnímu založení tvaru Borovice. Představu jsem měl jasnou. Využít dynamiku stromu a větví a tomu přizpůsobit i zajímavě utvářené a nasazené větve, které jsou velmi výrazným prvkem kompozice.  S prvním tvarováním jsem velmi spokojený, ponechal jsem více zeleného obrostu, který bude při jarním růstu redukován. Kompozice tak působí malinko těžším dojmem. Vše se však napraví v období pěstování.

V srpnu jsem odstranil dráty .

Na konci listopadu 2011 jsem provedl restyling stromu. Lýková bandáž už nebylo potřeba na žádné větvi. Odstranil jsem některé větve v koruně a jednu příliš těžkou větev ve spodní části stromu. Celou kompozici jsem mohl výrazně zlepšit a hlavně zjemnit. Odstranil jsem také dřevěný klínek, který jsem použil při rozšíření kmene.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

otazka

(erik, 10. 10. 2013 20:21)

Tie kliny tam vlastne zostavaju na trvalo?Ma to naozaj ten správny efekt?

pád či poklona?

(R.Fraštia, 2. 6. 2012 0:18)

Pavel, podľa fotky v danom pohľade túto borovicu cítim trocha inak ako Ty. Tak jemne vypracovaná, učesaná koruna mi nesedí v takto dramaticky postavenej kompozícii. Mňa by to skôr ťahalo k niečomu statickejšiemu, s vrcholom blízkym osi nebari...
Ale je to Tvoja práca, fotogenická a v reáli určite o 100% pôsobivejšia.
Držím palce.
Rudo

.

(hynekhynek, 4. 12. 2011 6:24)

Jak řikáme u nás na Hané."Strom s dirkó",krásné,krásná práca.
Zdraví HH.

trocha babrbarství

(hynek, 26. 2. 2011 5:30)

Pokud bych vrazil klín zespoda od kořenů,ošetřil,dostal bych se dál?
A s jakým rizikem?
Děkuji.
HH

Re: trocha babrbarství

(PavelS, 26. 2. 2011 8:18)

Nevím co myslíte tím dál. Určitě by to technicky bylo možné. Takto jsem postupoval kdysi u jednoho Jalovce. Problém u Borovice by mohl nastat tehdy, když byste dlouho manipuloval s kořeny , rozčesával, jednotil a rozplétal (tam nevím, jestli by to bylo u starší rostliny vůbec možné) moc dlouho. Vlhčení kořenů by bylo samozřejmostí, ale i tak u Borovice by tu určité riziko bylo. Např. u jalovců určitě menší nebo i u listnáčů.

jiny

(Števo Káčer, 8. 2. 2011 20:51)

Ahoj, super práca ... neviem, či si tak krásny kmeň "zaslúži" tie jin-íky. Asi by som ich okrem toho pravého obetoval a ešte viac by sa zvýraznil priebeh kmeňa. Kuknem niekedy na jar osobne.
Ešte otázka, stromy po tvarovaní dávaš do nového vyhrievaného "príbytku"?

Re: jiny

(PavelS, 8. 2. 2011 21:32)

Ahoj. S jiny se určitě nic provádět nebude. Pro mě mají logiku a považuju je za důležité v koncepci. Navíc jsou dobře umístěny.

Ano, stromy po tvarování dávám do fóliovníku. Využívám jak teplejší, tak studenější zónu. Podle druhu stromu.