Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pinus mugo - yamadori 2010 "STROM TŘÍ CEST (TREE OF THREE WAY)"

Krásná, velmi stará Borovice , v podstatě stará známá, napsala tento příběh za mě. První setkání s tímto stromem proběhlo v dubnu 2007 při výletu za yamadori. Borovice visela na hraně úzké skalní římsy. Dostat se k ní byl dost velký problém, v podstatě ppo čtyřech a velmi pomalu. Římsa na které rostla byla dost vysoko . Když jsem u Borovice seděl a obdivoval její kmen, zjistil jsem, že vyzvednutí by nebyl velký problém. Rostla totiž v kamenné kapse a všude bylo spousta jemných kořenů. problém však byl v tom, jak se dostat se stromem dolů. Po několika minutách zvažování jsem záměr vyzvednutí vzdal. Nadšený z nálezu a přesto mírně zklamaný.

Myšlenka v hlavě a vzpomínka na Borovici se však znovu probudila asi po 14-ti měsících. V červnu 2008. Rozhodl jsem se znovu podívat na strom. Znovu se vše opakovalo, cesta po římse ke stromu. Trochu riskantní, protože se nedaly použít žádné pomůcky k zajištění. Znovu posezení se stromem,, zvažování možností a znovu rozhodnutí to zase vzdát, hlavně z bezpečnostního hlediska. Netušil jsem, jak může být strom po vyzvednutí těžký, jestli by mě nestáhl z římsy . Pád by byl sice do hustého porostu vyšší kleče, která roste v suťovém poli pod římsou. Ale to jsem nechtěl riskovat, šest, možná sedm metrů je přece jenom dost. Takže následovala zase cesta domů.

Pomalu jsem se zbavoval myšlenky na tuto Borovici, když jiskra v hlavě znovu přeskočila, tentokrát za dva roky a dva měsíce. V srpnu 2010. To jsem řekl synovi Jakubovi, "Jdeme ještě jednou pro ni, pokud dnes ne, už tam opravdu víc nepůjdu."  Počasí i nálada nám přály. Po cestě ke stromu jsem si představoval a ještě pořád plánoval možnosti jak by šlo Borovici sundat dolů. Víc než dva roky jsem u ní nebyl. Pamatuju si vše přesně? Bude vše tak jako při minulém setkání? Spoustu myšlenek se honilo hlavou. Abychom se trochu zklidnili, čas a cestu k borovici jsme si vyplnili focením makro snímků květů apod. Když jsme dorazili k Borovici, trochu jsem se polekal. Skoro všechny větve které rostly přes hranu římsy byly suché, kromě dvou meších a na římse zbylo hnízdo zeleného obrostu. Eroze vykonala své dílo , ale mě pomohla v rozhodnutí a k realizaci vyzvednutí. Dostal jsem se k Borovici a sedl si vedle ní na římsu. Kořeny v kapse byly vpořádku, suchá byla pouze část na hraně a trochu na boku, kde byl vypadlý větší kus kamen. Nad tímto mísstem  jsem najednou objevil druhý, jakoby do skoby zahnutý pevný kámen vrostlý do skály. Pak přišla myšlenka a realizace. Strom jsem nejdříve  zbavil suchých větví, tím výrazně odlehčil. Následně uvolníl kořenový bal dokola a ponechal pouze jeden kotvící  kořen. K Borovici jsem uvázal asi šestimetrový úvaskový pásek, který s sebou pořád nosím . Pásek jsem pověsil přes vrostlý kámen, odstřihl poslední kotvící kořen a strom opatrně přesunul přes hranu římsy. Kámen fungoval jako kladka a tak spouštění stromu bylo zpočátku jednoduché. Vzhledem, k tomu, že jsem pod sebe pořádně neviděl, navigoval zdola Jakub. Asi čtyři metry spouštění vše fungovalo velmi dobře. Pak najednou holt začala fungovat více zemská přitažlivost a já jsem cítil, že strom už neudržím. To jsem hned sdělil Jakubovi a ten rychle jedna a zavolal "teď pusť!" Já pustil a Jakub elegantně v letu zachytil Borovici za suchou větev a kontrolovaným pádem ji umístil do jemného obrostu koruny jedné z klečí, které rostly pod římsou. Vše se zadařilo naprosto dokonale. Já pouze otíral od kamenů do krve rozedřené ruce ze spouštění. Slezl jsem k Jakubovi, Borovici zabalili, vyfotili a vydali se na cestu domů. Tam jsme Strom zasadili a nastal čas aklimatizace. Vše proběhlo tak jak má. Od počátku bylo vidět , že strom se má k světu. Přes zimu jsem Borovici umístil na vyhřívané lůžko do fóliovníku. Tam také narašila a v příhodných dnech na začátku dubna jsem Borovici přenesl ven. Nyní se má velmi k světu. Mnoho bílých kořenů prorostlo dnem už do písku teplého lůžka. Nyní 2.5 .2011 má velké množství silných svící na větvích a myslím že je po cca  devíti měsících   ve velmi dobré kondici. Strom Tří Cest  .

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Krása

(Jarek Servus, 23. 8. 2012 22:08)

Viděl jsem a obdivoval tuhle borovici u Tebe před třemi měsíci a věděl jsem přitom, že je to strom, na který nemám. Ty na něj máš a výsledek tvarování tomu odpovídá. Stvořil jsi krásu. Jen bych rád věděl, jakou misku pro ni plánuješ.

Nějak mi dochází slova...

(Pavel L., 23. 8. 2012 9:56)

Martin už to vystihl, za sebe mohu říct jen kdo umí ten může stvořit i takovouto parádu,je opravdu parádní...
Zdravím z jihu,pája

paráda

(m kolacia, 23. 8. 2012 0:09)

tak přesně takovou korunu jsem si představoval ... moc krásný kus

krásné povídání

(m kolacia, 3. 5. 2011 8:06)

moc krásné povídání , takový strom s tolika zážitky je neprodejný .... při jeho cestě mnoha cest tvých mu přeji hodně štěstí!