Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jilm habrolistý (Ulmus carpinifolia) -Jirny 2009

Tento dvacet let starý semenáč Jilmu jsem si dovezl spolu s klečí z letní akce v Jirnech 2009 u Petra Herynka. Hned na první pohled bylo jasné, že to bude hlavně o řešení problému s nebari a stavbou koruny. Proto jsem stromek doma přesadil a provedl potřebné základní úpravy. Nebari, jak se ukázalo, bude časem bez větších problémů možné zkvalitnit. Podstatné bylo odstranit nevhodný kořen na patě kmene, který se dostal do špatné pozice nekvalitním přesazením a později už s nebari nikdo nepracoval. V mnoha případech se však tyto problematická místa dají napravit.

V průběhu roku 2010 se stromek ukázal jako velmi vitální. To mi umožnilo už v průběhu růstu nových výhonů vyměnit další problematické místa za zcela nový obrost. Všechny větší rány po řezu velmi dobře zavaloval kallus a zhruba do dvou let budou i ty největší zcela zatažené. Rostlinu jsem ponechal po celou růstovou sezónu nabírat energii a redukoval jsem hlavně příliš silné a agresivní či nevhodné výhony. Od poloviny září jsem stromek nechal vyzrát bez zásahu střihem.

V lednu 2011, tedy více než rok po prvním tvarování jsem se stromu znovu výrazněji věnoval.  Tentokrát se jednalo v první řadě o další odstranění některých nevhodných částí, hlavně v přeslenech větvení. Dále dočištění špalíků po řezu v době vegetace 2010.  Nakonec další dotvarovvání koruny , tentokrát už s výrazně lepším stavem vhodných výhonů.  Takto vydrátované větve ponechám až do jarního rašení. Potom budou dráty vystříhány, jelikož by při běžném odmotávání drátu mohlo dojít k vylamování pupenů.

Na jaře 2012 dostal Jilm novou misku od pana Pravoslava Dordy.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Šíří se rychle

(Petra, 18. 3. 2013 13:52)

Hezký den. Všichni mluví o tom, že se objevila nová forma přivýdělku, skvělé na jaro, když je hodinka, dvě času :-) Vydělávám si takto bez práce už nějaký čas a je to naprosto super. Miliony z toho sice nejsou, ale dokud to jde, tak beru takové peníze bez práce. Čekujte www.CervenaCerna.cz

substrát

(Petr Cidrych, 9. 5. 2012 16:28)

Ahoj Pavle,
vyloupáváš z toho jilmu moc pěkný stromek.
Zajímal by mě tvůj názor na substráty. Zde to vypadá na akadamu. Nezkoušíš také tolik propagované "minerální" substráty, tedy bez akadamy, hlíny a bez rašeliny? Tedy tak tak je alespoň chápu já.
Nebo nemáš odkaz na nějaký svůj článek nebo tabulku, jaké směsi na co používáš?
Teď ještě koukám, že jsou zdejší komentáře z roku 2009, předpokládám tedy, že i fota jsou z té doby. Nebyly by novější? Stromek je to nádherný.
Ještě jsem se tě chtěl zeptat, jestli jsi se setkal s napadením jilmů (u mě horský) jakousi plísní nebo houbou - dělá nenáoadné fleky na kůře, ale ta se evidentně trápí a někdy později i odumře. Náhodou jsem si toho všiml při ošetřování jinéh stromku bělidlem a hned jsem kompletně kůru vzal neředěným bělidlem také a zdá se že je pokoj. podobné skvrny jsem našel pak i na několika jiných druzích, ale těm to zdá se nijak neubližovalo.
Díky a ahoj.

presadenie

(Juraj Szabo, 21. 8. 2009 16:29)

Velmi rad budem sledovat , vdaka a ahoj.

přesazení

(Pavels, 20. 8. 2009 21:37)

Ďuri, přesazení není až takový problém, listy byly většinou poškozené, asi třetina větví i s listy byly odstraněny. Zbytek listů postupně opadně teď a do podzimu ještě Jilm stihne narašit. S tím není problém. Důležitá je však následná péče a umístění po přesazení. Pokud budeš sledovat další vývoj, uvidíš. Zdraví tě PavelS.

ulmus

(Juraj Szabo, 20. 8. 2009 20:47)

Ahoj Pavle , aj ked si velmi neporušil korene ,nie je presadzanie v tuto dobu nebezpečne?Viem že sa to môže pri ostrihani listkov ale presadzat aj z listkami ? Nemam s tym skusenost tak ma to zaujima.Vopred dakujem a ahoj.