Jdi na obsah Jdi na menu
 


Yamadori (Modřín) a Ectovit při prvním zasazení

7. 4. 2009

Předjaří a jaro je pro většinu bonsajistů také obdobím vyhledávání a získávání  yamadori. Vyzvednutí je však jen první zlomek dlouhé cesty k dopěstování a vytvarování bonsaje. Stupínkem po vyzvednutí je kvalitní zasazení stromu. Základní a velmi důležité  je připravit se dopředu na toto zasazení. Mít Obrazekvše předem nachystané a doma jak se říká po ruce. Od vhodné nádoby počínaje, přes namíchaný substrát a pokud používáme násadu mycorhitických hub, i příslušný produkt dle druhu sázené rostliny. Nádoba by měla být přiměřeně velká dle kořenového balu, dostatečně prostorná, abychom rostlinu mohli pohodlně usadit. Neměla by být zbytečně velká, příliš  velké množství substrátu nemá mnohdy možnost prohřátí a tím se snižuje možnost aktivace a růstu mycorhitických hub a tím i vývoj kořenů. Substrát dostatečně vzdušný s výrazným podílem ostré složky (štěrk, drť apod.) a samozřejmě i se složkou, která je schopna v substrátu vázat vodu. U mého substrátu můžete najít - horský štěrk, cca dva měsíce pod vodou Obrazekzaleželou kvalitní rašelinu, agroperlit, zeoolit  , akadamu. Vhodné je použití také říčního štěrku, makadamové či žulové drti různých frakcí. Poměry při míchání je třeba si vyzkoušet a přizpůsobit  vlastním potřebám a zkušenostem. U menších  nádob při dostatečně ostrém substrátu není až tak nutné použití klasické drenáže na dno misky. U větších nádob je drenáž nezbytná. Samozřejmostí je dostatek drenážních otvorů u nádob. Přes větší otvory je třeba  použít nejlépe plastovou mřížku, ale také s ůměrně  velkými otvory. Dost nevhodné je použití například tzv. síťky proti hmyzu, kde jsou oka minimální a velmi rychle se ucpou prachovými částmi substrátu při zálivce či dešti. Pak hrozí uhnití kořenů.

Velmi velkou výhodou je v dnešní době  použití násady mycorhizní houby. V tomto případě u Modřínu jsem použil produkt ectomycorhizní houby. Způsobů aplikace je několik, jako namáčení celého balu , přidávání - sondáž k zasazené rostlině , nebo jako v tomto mém případě zalití gelu pod kořeny a na Obrazekně. Často nám toto použití ectogelu umožní částečné nebo i úplné odstranění původního , někdy velmi špatného substrátu. V tomto případě Modřínů nebylo úplné odstranění starého substrátu až tak nutné, rostly na štěrkovém podloží. Odstranil jsem hlavně starou hrabanku z horní části balu kolem nebari. Ponechání původního substrátu se po čase může projevit velmi negativně ve vývoji stromu. Často zapříčiní uhnívání kořenů a neumožní  ani vývoj a dělení kořenů nových. Mnohdy bývá i příčinou zahnívání kořenů.

Je  nutné věnovat této problematice sázení velkou pozornost a nepodcenit ji či jinak ošidit. Vše se v budoucnu projeví na kvalitě kořenového balu a tím na celkovém zdravotnímObrazek stavu a vitalitě rostliny.  To samozřejmě platí i u dalšího přesazování, ale to už zase v jiném příspěvku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář