Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pinus mugo 2009 -yamadori - Tři hadi

9. 7. 2009

Každý výlet za yamadori se těším na zážitky a už mnohokrát jsem si vysnil dokonalý strom, který snad jednou objevím. Dokonalý, aspoň pro mne, linoucí se po skále, ne takový, který najdu na kraji stezky. Takový, pro který bude třeba něco udělat, který se ukáže v plné kráse a přesto nebude snadné jej získat. Takový, který si musím zasloužit.  Tento sen se mi letos na jaře splnil a strom jsem pojmenoval  " Tři hadi ".

To ráno jsem se synem Jakubem a ještě se dvěma kamarády vyrazil na výlet za yamadori stejně jako už mnohokrát. Den jako každý jiný, jen počasí bylo vrtkavé a déštˇ byl na spadnutí. Tentokrát jsme šli do skutečné divočiny a využívali hlavně zvěří stezky. Už po zhruba čtyřech kilometrech Obrazekzačalo silně pršet. Brzy jsme byli promoklí na kost a hlavně celí špinaví. Kamarádi pomalu začali myslet na návrat. S Jakubem jsme to však ještě nevzdali. Pořád mě to táhlo dál a v duchu jsem si říkal " ještě kousek a pak to otočíme, teď ještě ten čtyřhodinový průzkum neskončím". Pak jsem si všiml nenápadné stezky v hustém křoví, která pokračovala po boku strmé skály. Bylo mokro a klouzalo to, zvědavost však zvítězila. Nebylo to poprvé, kdy jsme s Jakubem zdolávali extremnější terén. Asi po patnácti metrech prodírání se houštinami jsme se ocitli na malém plató skály, asi patnáct metrů pod jejím vrcholem a pod námi cca 50-ti metrová stěna. Zvedl jsem oči směrem k vrcholu a pak jsem ji uviděl. Mou vysněnou rostlinu, usazená v kapse skály, jako tři hadi usazeni v hnízdě. Už v ten okamžik jsem tento strom Obrazekpojmenoval. Euforie z nálezu tentokrát předčila potřebu nafotit rostlinu na původním stanovišti. Problém byl jen v tom, dostat se k rostlině. Jednalo se jen o zhruba deset metrů nahoru, kdispozici byly skalní kapsy vyplněné sutí a travními trsy. Ze zkušenosti vím, že takové trsy vás mnohdy nechají šlápnout jen jednou a podruhé vám ujedou pod nohou. Přesto jsem byl rozhodnutý a s Jakubem jsme si vysvětlili postup činnosti při vyzvednutí a hlavně způsob jištění.  Vše se zdařilo dokonale, strom jsem bez větších potíží vyzvedl , spustil  po laně Jakubovi a pak sám opatrně slezl k Jakubovi, který mě musel při slézání pečlivě navigovat, abych nešlápl na už uvolněný trs , který jsem využil při lezení nahoru. Je to i dost o adrenalinu .  Už v té chvíli, kdy jsem slezl dolů na plató a začal si stromek s Jakubem prohlížet, jsem věděl, že toto je ten den, o kterém se mi zdávalo, to je ten strom, který je pro mne dokonalý a kterého si nesmírně vážím. Já i mí dva synové jsme narozeni v roku Hada, stejně tak " Tři hadi " na skále naplnili můj sen. Je to náhoda nebo odměna ? 

Borovice má velmi kvalitní kořenový systém, prozatím jsem ji zasadil do běžné bonsajové misky a je Obrazeknutno ji na stanovišti podkládat, aby se výhony nezačaly zbytečně otáčet. Už po necelých dvou měsících je neuvěřitelně aktivní a krásně přirůstá.  Po jemném odhrnutí horní vrstvy substrátu lze najít spoustu jemných vyvíjejících se bílých kořínků. Vše se skvěle zdařilo a " Tři hadi " jsou pro mne velmi výjímečným stromem, ze kterého sálá stáří, vyzrálost, dynamika a dokonalost přírody. Jen tiše stojím , dívám se a naslouchám.........

 

Náhledy fotografií ze složky Pinus mugo 2009 -yamadori - Tři hadi

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

věk

(mkola, 14. 7. 2009 22:14)

jeden korejský profík řekl 100 let ? ...to je borovice ještě v plenkách

letokruhy...

(Erik Križovenský, 11. 7. 2009 21:31)

Pavle, koľko si mu teda napočítal rokov...
Ja mám na jednej Mugo na 2mm 17 letokruhov,
na centimetri teda 85... z nadmorskej výšky
1800m.

dík za odpoveď

p.s. pekný strom :)