Jdi na obsah Jdi na menu
 


Taxus baccata - Vigi 2002

1. 3. 2009
ObrazekTis červený asi není třeba bonsajovým nadšencům blíže představovat.Je to rostlina,která je velice přispůsobivá a nemá velké nároky na pěstování.Jak jsem zjistil z dostupných zdrojů,zasahovaly tisové porosty až do blízkého regionu Rožnova p/Radh.Konkrétně to byla lokalita malého městečka Zubří,kde se tyto porosty nacházely.Bohužel do dnešní doby se zachoval jen jeden,dnes už „památný strom“,údajně s rokem narození 1640.Já sám tisy řadím mezi stromy,které jsem si zamiloval a vlastním několik rostlin.Všechny jsou tzv.zahradní jamadori.Některé také vynikají krásnými partiemi šari jako jejich bratránci v divoké přírodě.Avšak tyto jizvy na těle jsou dílem člověka(při sečení trávy v parku,nebo prohrnování sněhu).

V tomto článku Vám chci popsat tvarování jednoho z mých tisů.Rostlinu jsem získal na jaře 2002 přímo u nás ve Viganticích.Nabídl mi ji kamarád,který prováděl rozsáhlejší rekonstrukci domu a tis mu překážel.Zpočátku nevěřil,že by se dala takto velká a stará rostlina přesadit.Jeho maminka,která tis zasadila mi potvrdila stáří více než 35let.

Hned při prvním prohlédnutí jsem byl tisem doslova nadšen,hlavně jeho kmenem.

Krásné nebari a kmen se plynule zužuje od paty až k vrcholu,což není u těchto keřových forem běžné.Většinou se jako vrchol využívá větev,která se lomí vůči kmenu v nepřirozeném úhlu.

 

Další překvapení na mě čekalo ve chvíli,když jsme rostlinu s mým synem Jakubem vykopali s balem o průměru asi 70cm.Ze zkušenosti vím,že tyto rostliny mají bohaté jemné kořenové vlášení kolem kmene a těsně pod povrchem.Tak tomu bylo i tentokrát a navíc celý bal byl celý plochý.Tis totiž rostl celou dobu na místě bývalé polní cesty,která bývala zpevňována kamením.To neumožnilo kořenům prostoupit do větší hloubky a rostlina skvěle prospívala v návozu kvalitnější zeminy.Rostl.byla udržována několikrát řezem na výšku a po obvodu koruny.Při vyzvednutí byla vysoká asi 150cm a průměr koruny necelé dva metry.

Při vyzvedávání používám u větší rostliny jako pomůcku starou zimní bundu.Tou pevně zabalím kmen a přes ni lanen přivážu trubku.Ta potom slouží k uvolnění rostliny z půdy následně k vytažení rostliny ze země.Současně umožní jednoduché přenesení bez poškození větví.(foto 5-použito u rozměrnější borovice) Tis jsem doma zasadil do plastového kontejneru.

Po odstranění asi 60% zelené hmoty jsem také z kořenového balu odstranil hrubé kusy jílu a kameny.Jako substrát používám směs kvalitní rašeliny, perlitu, akadamy, horského štěrku, či jinou ostrou složku. V žádném případě nesmí dojít k nadměrnému přemokření substrátu,ihned dochází k zahnívání jemných kořínků.Tomu se vyhneme když zajistíme lehký vzdušný substrát a kvalitní drenáž.

V kontejneru tis skvěle prospíval celý rok.To byl důvod,že jsem se rozhodl ho na jaře 2003 vytvarovat.

V neděli 4.května 2003 ke mně přijel na návštěvu můj kamarád Luboš Šebek se svým synem Lubošem juniorem a nejen na návštěvu.Také na první společné tvarování tohoto tisu.

Na tvarování se přijelo také podívat kolem dvaceti zájemců o bonsaje.

Dopoledne jsme s Lubošem konzultovali postup tvarování.Rozhodli jsme se pro dvojkmen a tuto budoucí podobu nám předkreslil Lubošek mladší,který má nejen malířské vlohy,ale zároveň jde úspěšně ve stopách svého otce ve tvarování stromů.Samotné tvarování proběhlo bez problémů.Nejdříve byly odstraněny nepotřebné větve z nichž některé jsme opracovali do podoby jinu.Rostlinu jsme založili z mladého obrostu,což se velmi vyplatilo.

Celý kmen byl očištěn od staré kůry.Tehdy vynikne krásná červeno-hnědá borka tisu.Ta se dá ještě zvýraznit např. natřením minerálním olejem.Tyto úkony je dobré dělat ještě před vydrátováním rostliny.Samotné drátování bylo pro nás už rutinou.Při závěrečném dotvarování jsme ještě občas konzultovali postavení jednotlivých větví.Jelikož máme oba podobný pohled na strom,nebyl problém ani v tomto případě.Takže první tvarování bylo za námi a trvalo asi 3,5hodiny.Den se chýlil ke konci a Luboš se synem se s námi museli rozloučit.Čekalo je totiž 280km cesty domů.Tímto článkem jim chci také poděkovat za příjemně prožitý den a za pomoc při tvarování jednoho nadějného tisu.  Vývoj v  nadcházejících letech a další proměny  tohoto  tisu můžete sledovat ve fotogalerii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Taxus baccata - Vigi 2002

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář