Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přikájení větve - Jalovec sabina 2005

26. 2. 2009

Přikájení větve – Jalovec sabina – autor Pavel Slovák

 

 

Přikájení je způsob, jak si můžeme pomoci v případě, že nám schází obrost na určitém místě, nebo pokud chceme, jako v tomto případě využít pouze zajímavou spodní část rostliny bez obrostu. Řekl bych,že je to nejrychlejší a nejjednodušší způsob. Na tomto jalovci jsem použil k přikájení větev ze stejné rostliny. Stejně tak lze přikájet větev z jiné rostliny v samostatném kontejneru.

Nejprve v místě přikájení očistíme kmen. Vhodnou větev pro přikájení nejlépe nadrátujeme a ohneme k místu přikájení. Na kmeni provedeme kolmý zářez, nejlépe zdola nahoru, až do dřeva a vzniklý jazýček opatrně mírně odchlípneme. Větev na kontaktním místě seřízneme ze dvou stran tak, aby byl profil z boku kónický. Musíme dát pozor, abychom nepřerušili zbylé dva proužky kůry s kambiem. Větev potom opatrně zasuneme nadoraz do zářezu na kmeni. Jazýček na kmeni musí dostatečně přesahovat přes zasunutou větev. Místo spojení jsem pečlivě do kříže svázal mikrotenovou roubovací páskou. Je třeba pevně utahovat. Nic se neošetřuje, žádná pasta nebo vosk. Jen zářezy na přikájené větvi by měly být pro lepší přesměrování energie na každé straně asi o půl cm delší než zářez na kmeni. Asi po dvou měsících větev kleštěmi zeslabíme kousek před růstovým místem na polovinu.Můžeme zkontrolovat srůst. Po třech měsících by už větev měla být srostlá a v zeslabenám místě ji odstřihneme. Ještě nějakou dobu ponecháme tažný obrost v horní části původního stromku. Poté můžeme kmen seříznout v námi zvolené velikosti. V případě, že k přikájení použijeme jinou rostlinu se samostatným kořenovým balem, můžeme tak přikájet a ponechat jak větev,nebo i kořenový bal (v tom případě zeslabujeme větev na straně blíže k zelenému obrostu). Přikájení koř. balu můžeme využít např. k posílení růstových zón stromku, k vylepšení či vytvoření nového nebari apod. Doufám, že postup z fotografií je zřetelný.

 

 

Obrazek

 

Náhledy fotografií ze složky Přikájení větve- Juniperus sabina 2005

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

doba

(Pavels, 28. 4. 2009 22:53)

Prozatím jsem nejpozději úspěšně přikájel rostlinu jalovce na konci května, později jsem zatím nezkoušel. Ale mohlo by to jít ještě někdy k polovině srpna, chce to zkusit.

dotaz přikájení

(Pavel Šimsa, 28. 4. 2009 16:44)

Rád bych se k téhle technice zeptal do kdy je možné ji provádět? Jen zjara nebo až do léta? Děkuji Pavel Šimsa