Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příběh jedné borovice

2. 3. 2009

Tuto nádhernou Borovici lesní jsem objevil v roce 2006. Jen jsem tento skvost vyfotil a ponechal na místě. K jejímu vyzvednutí došlo až o rok později, na jaře 2007. Totiž , když jsem se k ní za rok vrátil, zjistil jsem , že skála , na jejíž hraně rostla , silně zerodovala, borovice měla na spodní straně silně obnažené kořeny a dost kořenů i zaschlých. To způsobilo i zaschnutí několika větví na stejné straně. Zkusil jsem , jak pevně je rostlina ukotvena ve skále a k mému překvapení mi téměř zůstala v ruce, divže nespadla ze skály. Rostlinu jsem proto zabalil k transportu a už při balení jsem se přesvědčil, že není zrovna nejlehčí. Zhruba 6 km transportu na zádech dalo pěkně zabrat. Borovice se však odvděčila nejlépe jak mohla. Za ceelou dobu aklimatizace a následného růstu zaschlo jen pár drobnách větviček a ukázkově spadlo trochu starších jehlic, které vzorově prošly kanárkovou žlutí.  Od prvního spatření této borovice jsem měl tušení, které se mi potvrdilo. To když jsem v březnu 2008 ukázal fotku p. Krejčímu z Litomyšle, který se mimo jiné zabývá roubováním  a čarověníkům. ObrazekTen mi potvrdil, že se s největší pravděpodobností jedná o semenáč čarověníku Borovice lesní. Poskytl jsem mu svazek výhonů z vrcholové části, která musela být stejně prosvětlena. V  únoru 2009 mi p. Krejčí sdělil, že roubování se zdařilo a tím rozmnožení této skvostné borovice. To, jak se růstově bude dále vyvíjet a zda si zachová vlastnosti matečné rostliny  ukážou bohužel až další léta. Tato sylvestriska od počátku také okouzlila mého kamaráda Mirka Škrabala a v listopadu 2008 jsem mu ji věnoval. První tvarování, pookud se tomu tak dá říci, proběhlo u Mirka ve skleníku v únoru 2009. V podstatě jsme se jen snažili přiznat znaky dominantního stromu a tím tuto rostlinu odlišit od keře. Celá práce spočívala v několikahodinovém drátování všech podružných kmínků. To nám dovolilo kmínkům stanovit samostatné linie a dostat světlo do koruny. Od počátku jsme se snažili jen umocnit dojem už tak skvostné a dominantní Obrazekborovice , neboť její charakter byl daný a my jej nechtěli měnit. To se nám myslím velmi povedlo  a pořád kolem ní chodíme s velkou pokorou. V tomto případě Duch stromu nám byl myslím velmi nakloněn.  Prozatimní ohlasy na provedené tvarování bylo velmi pozitivní, mě však ze všech nejvíce potěšilo hodnocení pana Waltera Palla na diskusním fóru Internet Bonsai Clubu - citace v orig.-"   Pavel,

this is one of the best first stylings that I have ever seen posted on bonsai forums. Congratulations to go yor own way and making sure your pine does not look like a bonsai pine at all, but very much like a natural one.   greetings
Walter Pall  ".   Vývoj této borovice bude určitě zajímavý  a tato Borovice bude jistě přinášet spoustu radosti i nadále.

Více foto z tvarování ve fotogalerii.

 

Náhledy fotografií ze složky Pinus sylvestri - yamadori 2006

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

re:Pavel

(Marián Šimkovič, 3. 3. 2009 10:46)

Chybička se vloudila, predošlá správa bola pre teba Pavle

re:Marián

(Marián Šimkovič, 3. 3. 2009 10:45)

Jedného času sme spolu hovorili cez SKYPE, posielali ste mi fotky a preberali Vaše stromy. Z dôvodu poruchy na PC som stratil Váš kontakt na SKYPE. Pri vyhladávaní Vášho mena som narazil na jedného p. Slováka ale to ste neboli Vy. Je možné sa s Vami kontaktovať pokial chodíte ešte na SKYPE? Pri najhoršom mám na Vás kontakt cez telefón prípadne e-mail. Ostávam s pozdravom Váš vzdialený žiačik :-)

re: Marián

(Pavel S, 3. 3. 2009 9:54)

Hodně spolu s Mirkem diskutujeme u všech jeho stromů , výrazné změny prozatím nechává na mě, ale velmi rychle se učí.

re: Pavel

(Marián Šimkovič, 3. 3. 2009 9:21)

Priznám sa Ti, mne sa viac páčia ihličnaté stromy v takomto jednoduchom štýle. Budeš ju tvarovať naďalej Ty alebo už p. Škrabal?

re: Marián

(Pavel S, 3. 3. 2009 9:12)

Ahoj, věř mi, že u takto skvostné natur krásy se nic dramatického konat nebude, v tomko případě to chce opravdu jen rostlinu jemně směřovat a habitus? , tem se zachoval její přirozený v jakém cca 80 let rostla, jen světlo umožnilo na ni nahlížet trochu jinak.

Příběh jedné borovice 02.03.2009

(Marián Šimkovič, 3. 3. 2009 8:10)

Ahoj Pavle.
V jednoduchosti je krása. Videl som niekoľko Tvojich tvarovačiek ale tento strom ma prekvapil. Nehodil by sa uvedený štýl stromu skôr na listnatý? Ono to bude asi aj tým , že predošlé Tvoje práce na mňa pôsobili okúzlene. Niekedy si z ničoho spravil neuveritený nádherný dramatický strom. Keďže je to prvé tvarovanie možno časom z uvedeného stromu vykúzliš niečo prekvapujúce.