Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pinus sylvestris Beuronensis - 2001- Návrat a změna

26. 3. 2009

Tato Borovice je roubovanec zakoupený v zahradnické školce v roce 2001. Jedná se o kultivar "Beuronensis" , což je z hlediska bonsajové tvorby velmi vhodný materiál. Je schopen tvořit velmiObrazek malé jehlice, krásně a bez problémů obraší i ze staršího dřeva. Roste velmi kultivovaně a z pozice tvarování má velmi pružné větve, narozdíl třeba od  Pinus  sylves tris " Waterreri".  Vzhledem k tomu, že rostla v plastovém kontejneru, nebyl problém ji na jaře 2001 přendat do plastové bonsajové misky.  Borovice bez problémů rostla a koncem podzimu jsem ji vytvaroval .  S tvarem jsem byl tehdy dost spokojený a nejen já. V té době mě navštívila jedna známá a o tuto Borovici projevila zájem. Slovo dalo slovo a Borovice se ještě tentýž den ocitla o několik stovek kilometrů dál.  Na jaře 2002 si  ji známá umístila na terasu domku a později  mezi výsadbu jiných rostlin v betonovém korytě terasy. Jak jsem na podzim 2002 při návštěvě zjistil, ObrazekBorovici to výrazně svědčilo. Bylo nutno sundat všechny dráty, některé větve si už podržely tvar a pozici , někde dráty už zanechaly menší jizvy. Proto jsem doporučil ponechat stromek minimálně do dalšího podzimu volně, jen s jarním  prostřihem a pročištěním kooruny. To vše mělo pro Borovici velmi pozitivní přínos. Nicméně stalo se to,že jsem se ke známé několik let nedostal,    dráty se už na Borovici nedostaly a známá ji jen udržovala občasným prostřihem. To mělo za následek výrazné zahuštění obrostu a Borovice také značně posílila na kmeni. Na jaře mi známá zavolala, že musí bohužel celou terasu rekonstruovat. Většinu rostlin podělila mezi sousedy, ale tuto Borovici mi chtěla vrátit. Prý byla kdysi hezčí a ona nemá čas se o ni pravidelně starat.  Takže jsem se ani nerozmýšlel a Beuronensiska zase cestovala. Obrazek

Doma jsem zjistil, že krom několika suchých větví uvnitř koruny , je ve velmi dobré kondici. Bohužel došlo k nadměrnému zesílení kosterních větví. Borovici jsem si pečlivě  prohlédl a zjistil, že kmen má velice zajímavý pohyb, který se projevil po létech díky jeho zesílení. Stromek jsem proto už cíleně prořezal a nechal se zotavit. Opravné tvarování proběhlo v listopadu 2008. Tehdy jsem tuto Borovici vzal jako instruktážní rostlinu na seminář Brněnského Bonsai klubu. Tam v podstatě vznikl základ nové kompozice, včetně ukázky natržení silnější větve na levé straně stromku. Bohužel celé tvarování na místě nebylo dokončeno. To jsem dokončil až druhý den doma a teprve tehdy jsem si uvědomil, že jsem ani Obrazeknepořídil foto původní rostliny s obrostem před tvarováním. Doma jsem už fotil a doufám, že někdo z brněnských , kteří hojně fotili , bude tak hodný a časem nějaké původní foto pošle. Nová kompozice je založena na velice dominantním a elegantním kmeni. Dopěstování jednotlivých pater koruny by neměl být velký problém a časem bude pořeba vymyslet a sehnat vhodnou misku, tentokrát už keramickou. Je to zvláštní pocit, vrátit se po několika letech ke stejné rostlině a znovu se s ní zkusit dorozumět. Myslím, že tentokrát bude o mnoho spokojenější .

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mrkněte

(Sandra, 17. 3. 2013 18:26)

Buďte zdrávi. Mám pro Vás tip, je to nová možnost, jak vydělávat z domova, skvělé na jaro, když je hodinka, dvě času... Pro mě to je skvělá možnost výdělku a penízky přibývají :-) Miliony z toho sice nejsou, ale dokud to jde, tak se mi hodí každá snadno vydělaná kačka! Přečtěte si to taky na www.CervenaCerna.cz

substrát pro borovice

(Michal Leško, 3. 4. 2009 15:49)

Dobrý den , moc pěkné tvarování a moc pěkné stránky !!!
Měl bych otázku pane Slovák, jaký substrát používáte pro své borovice, nikde jsem to na Vašich stránkách nenašel, pouze v textu o tisu je zmínka rašelina,akadama, perlit,štěrk.
Vím že se otázka substrátu řešila na různých forech již mnohokrát,a hlavní je propustnost ,hrubší zrnitost a stálost než nějaké přesné složení, šlo by přesto napsat v čem ty vaše borovice tak pěkně prospívají.
Děkuji