Jdi na obsah Jdi na menu
 


Netradiční ohyby - zeslabení kmene - jako příklad - Borovice lesní

29. 3. 2009

Mezi netradiční způsoby ohybu určitě patří vnitřní zeslabení kmene či větve.  tento způsob lze využít  například ke zvýraznění linie kmene - větve, rozpohybování příliš rovného a silného úseku stromu a v dalších situacích.

Pro tuto ukázku jsem využil Borovici lesní. Původem se jedná o běžnou školkovou rostlinu. První Obrazektvarování proběhlo v květnu v roce 2006 na výstavě Bonsai klubu Třinec. Byl dán základní tvar koruny a kmen byl ohýbán pouze v horní třetině výšky stromu. Ohyb byl proveden pomocí pevné tyče, krátké lýkové bandáže , dřevěné pohyblivé rozpěrky, která byla vyrobena na míru pro tento ohyb a samozřejmě napínacího drátu. Ten fixuje kmen v potřebné pozici. Toto tvarování proběhlo bez problémů a rostlina celou sezónu zdárně prospívala a rostla.

V prosinci téhož roku jsem přistoupil k zákroku, který měl výrazně ovlivnit příliš rovný kmen Borovice ve spodní části. Rozhodl jsem se pro ohyb kmene silného asi 6 cm. Kmen byl natolik houževnatý, že jakoukoliv pomůckou, pákou, stahovací svěrkou či jiným přípravkem  byl ohyb na krátkém úseku téměř nemožný. Proto jsem přistoupil k Obrazektechnice ohybu zeslabení kmene zevnitř.  Nejdříve jsem označil křídou úsek, který bude postupně vyfrézován. Tento úsek bude tvořit vnitřní část ohybu. Je třeba vytvořit jakoby dutou trubku s malou vstupní mezerou. Přitom je třeba dbát na to, abychom nezeslabili stěny kmene zevnitř příliš a tak znemožnili transpiraci vody do horní části stromu. Jak totiž určitě víte, nejintenzivnější transpirace vody probíhá cca  dvou až čtyřletým dřevem. Proto bychon ho měli zachovat nepoškozené. Vnitřní , jádrové dřevo splňuje v podstatě funkci stavební, drží strom zevnitř jako kostra. Odebrání tohoto dřeva proto životnost stromu neohrozí. Na vybrání hmoty zevnitř používám různé nástavce na frézu, kotoučky, kulaté rašple, dvoubřité frézky apod.Obrazek  Jakmile jsem dokončil frézování, přišel na řadu úkon ohybu. Je třeb si připravit případné přípravky , úvazky a jiné tak, aby byly po ruce a kmen při ohybu  v nové pozici byl okamžitě fixován. Neustálá manipulace s kmenem, hlavně při nerozhodnosti může ohrozit celý strom. Proto celý úkon musí být pečlivě připravený a rozhodný, musíme vědět , jaký výsledek chceme dosáhnout. Ohyb takto vyfrérovaného kmene - větve provádíme tlakem na kmen ve směru ohybu avšak za mírného vytáčení kmene v ose. Směr vytáčení si stanovíme dle aktuální situace kompozice. Pokud vše provedeme správně, musí se nám mezera po frézování při vytáčení postupně jakoby zavírat. Kmen ani hrany dutiny se nesmí krabatit, shrnovat, v žádném případě praskat či natrhávat.  Kmen je třeba pečlivě zafixovat v nové pozici. Ošetření vzniklé dutiny ani není potřeba, Borovice sama roní pryskyřici a sama si vzniklé rány ošetří - zavalí. Tennto způsob ohybu lze dobře využít např. také u větve - kmene, kdy jejich část tvoří už mrtvé dřevo, větší suk po větvi apod. a my potřebujeme proovést ohyb právě v onom problémovém místě.  V takových případech je použití této techniky velmi úspěšné.

Borovice celý proces ohybu přestála bez problémů a dál vesele rostla. V další fázi byly znovuObrazek pročištěny větve a koruna dostala konkrétnější tvar. Kmen získal novou zajímavou linii. Zhruba po roce už si podržel novou pozici bez úvazkových drátů. Na jaře 2008 byla Borovice přesazena do bonsajové misky a jak to tak bývá, změnila majitele.

 

Náhledy fotografií ze složky Netradiční ohyby - zeslabení kmene

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář