Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jilm habrolistý (Ulmus carpinifolia) -Jirny 2009

13. 8. 2009

Tento dvacet let starý semenáč Jilmu jsem si dovezl spolu s klečí z letošní akce v Jirnech u Petra Herynka. Hned na první pohled bylo jasné, že to bude hlavně o řešení problému s nebari a stavbou koruny. Proto jsem stromek doma přesadil a provedl potřebné základní úpravy. Nebari, jak se ukázalo, bude časem bez větších problémů možné zkvalitnit. Podstatné bylo odstranit nevhodný kořen na patě kmene, který se dostal do špatné pozice nekvalitním přesazením a později už s nebari nikdo nepracoval. V mnoha případech se však tyto problematická místa dají napravit. Po rozebrání kořenového balu jsem zjistil, že množství jemných kořenů v místě nebari bude dostačující i po odstranění problematického kořene. Při novém usazení do misky je třeba dát pozor na pečlivé rozložení kořenů kolem kmene, abychom nezopakovali stejnou chybu jako předchozí pěstitel a nemuseli se vracet zase o krok zpátky. Po zasazení jsem ještě odstranil některé nevhodné větve a upravil špatně seříznuté větve a čípky větví na kmeni. Tady teprve začíná nový vývoj tohoto Jilmu.Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Novinka

(Romča, 17. 3. 2013 17:17)

Ahoj! Letos koluje po internetu revoluční metoda výdělku peněz, vhodná pro lidi, co jsou doma. Já si takto přivydělávám již od ledna a jsem tím fascinována :) Milionářka přes noc se ze mě sice nestala, ale i tak jsem vděčná za každé přilepšení. Píše o tom na www.CervenaCerna.cz

no,

(Tomáš Homola, 1. 10. 2009 20:34)

ty mé oči se sice horší nocí a dnem, ale přísahám, že jsem to tady nikde v centrech neviděl. A to je v Budějcích zahradnictví moře a třeba už i ambroň je tu běžně k dostání. Ale je fakt, že jsem byl dost překvapenej třeba sortimentem ve Veltrusích. Všude bude asi k mání něco jiného. Těším se na budoucí špičkovou bonsai z toho tvého jilmu.

re: Jilm

(Pavels, 30. 9. 2009 23:08)

Dík Tome za příspěvek, myslím , že Ulmus carpinifolia je u nás docela běžně dostupný stromek ( tedy v zahradnictví), možná ,že jen nikoho nezaujal. U Petra Herynka jsem viděl ještě snad 10 podobných.

Jilm

(Tomáš Homola, 24. 9. 2009 23:42)

Tenhle strom jsem poprvé viděl v Jihlavě na ČBA, když jsme stavěli výstavu. Přivezli to nějací Holanďani. Tehdy to nepoznal ani Michal Budík. Mělo to malé lístky podobné habru. Pojmenovali jsme to z legrace habr holandský - carpinus netherlandis. Pak se na to Michal kohosi zeptal a bylo mu řečeno, že je to Ulmus carpinofolia v. hollandica. To byla pak docela legrace. Netušil jsem, že se dá u nás sehnat a taky jsem ho zatím u žádného českého pěstitele neviděl. Ale jestli s ním nikdo zkušenosti nemá, pak je tady v těch nejlepších rukou.