Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jilm habrolistý - první tvarování koruny 2009

15. 12. 2009

Mezi listnáči přišel v tomto období jako první na řadu  Jilm habrolistý, který jsem v srpnu dovezl od Petra Herynka z Jirn.   Nadbytek obrostu musel být redukován a bylo třeba založit kvalitnější a hlavně habitem  "listnáčovou" korunu. Bylo z čeho vybírat, bohužel některé větve musí ještě délkově dorůst. Naopak některé větve budou v dalším období ještě odstraněny, momentálně  jsou ponechány kvůli množství aktivních pupenů. Ty pomohou rozběhnout rostlinu na začátku vegetačního období, následně budou muset být zredukovány, aby poskytly prostor ke zdokonalování  správných kosterních větví.

Obrazek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dík.

(Tomáš Homola, 17. 12. 2009 20:29)

Tomuhle i rozumím. Taky si na zahradě chystám habr poněkud do špičky. :-) Na fóru mi poradili - zkrátit. Ale kdybych seříznul kmen, tak by z toho byla rovná kláda, téměř bez pohybu. To nechci, ikdyž je to listnáč. A nakonec, takový přece není ani tenhle jim. Hezký Vánoce tobě a tvým blízkým.

koruna

(Pavel S, 16. 12. 2009 23:43)

Nic tajného se za tím Tome neskrývá. Mám jen namysli styl měkké, kulovité, či vejčité, ovalovejčité a podobné koruny, typické pro listnáče. Mám jen dojem, že se toto často podceňuje a pak vznikají různé "korunové pahybridy". Všude se cpe trojuhelník, ostré vrcholy, kosterní větve ostře ohýbané dolů apodobně. Zkrátka na listnatý strom se nasazuje koruna jehličnanu. Velký rozdíl je v uspořádání hlavně větví druhého, třetího řádu. opomíjejí se jakoby podružné tenčí kmeny v horní třetině stromu , tak typické pro listnáče atd. atd. Snad si mi porozuměl. Jinak díky za kompliment.

Dotaz

(Tomáš Homola, 16. 12. 2009 22:15)

Mohl bych se , Pavle, zeptat, co se přesně skrývá za pojmem "listnáčová koruna"? Moyogi s těžištěm směrem nahoru, do koruny? Jinak vypadá ten jim velmi dobře, bez listů. Netušil jsem, co tam má pan Herynek za zajímavé věci.