Jdi na obsah Jdi na menu
 


Javor polní-Babyka (Acer campestre) 2007

30. 4. 2009

Javor polní- babyka patří k našim domácím druhům , velmi vhodný pro bonsajovou tvorbu. Je velmi životaschopný, kvalitně , někdy až agresivně přirůstá.  Při správném pěstování dokáže tvořit velmi Obrazekmalé listy a krátká internodia. Lze jej získat jak zakoupením , jako školkařskou rostlinu, kde si můžeme vybrat kontejnerované rostliny od semenáčku až po velké rostliny. V mnohých lokalitách naší republiky ji také najdeme růst volně v přírodě a jako yamadori je velmi snadno přepěstovatelná. Jako většina listnáčů, velmi dobře zakoření v nádobě , usazená do vylehčeného substrátu. Tuto rostlinu jsem zakoupil v zahradnické školce v říjnu v roce 2007. Kontejnerovaná rostlina byla vysoká asi dva a půl metru. Kořenový bal rrostliny byl už nadmíru prorostlý kontejnerem , že prorůstal drenážními otvory do okolní půdy.

Doma jsem nejdříve rostlinu mírně seřízl pro lepší manipulaci. Bylo třeba pečlivě rozebrat kořenový bal, odstranit výrazně silné kořeny, které se otáčely kolem stěn kontejneru, dohledat nebari a hlavně ponechat kořeny zdravé, jemné, důležité pro budoucí růst rostliny. Při čištění balu jsem si průběžně prohlížel kostru kmene a hledal budoucí nový základ stromu.  Nakonec jsem se odhodlal ke kompromisu a ponechal dočasně navíc některé silnější větve , na kterých byly zdravé silné pupeny. Probráním kořenového balu se podařilo obnažit  velmi kvalitní nebari se spoustou jemných kořenů. To i napovídá, že strom byl zasazen do velmi Obrazekpropustného a ostrého substrátu s kvalitní drenáží, aby nedošlo k zahnití kořenů. To je bohužel jedna z mála neřestí tohoto druhu stromu.  Samozřejmostí bylo přidání endomycorhizní násady do substrátu Jako nádobu jsem použil prozatimně pevnou plastovou misku, která tvarem koresponduje s miskou bonsajovou. Řezy na větvích jsem ošetřil řídkou CU pastou v tubě, rány na kmeni byly ošetřeny tuhou CU pastou.

Koncem února 2008 jsem přistoupil k rozhodnému odstranění silných větví a byl ponechán jen čistý základ kmene. Všechny rány byly pečlivě ošetřeny tekutou a tuhou CU pastou. Na kmeni byly také ponechány některé zdravé pupeny z předešlého roku. Ty a další se stanou v průběhu budoucích let základem kosterních větví nové koruny. Strom byl nadále až do konce března umístěn v polostínu. V předjarním vlhčím prostředí musíme počítat s fungicidním postřikem proti plísním a zahnívání pupenů. S nástupem vegetačního období musíme u Babyky počítat s velkým množstvím nových pupenů, které proraší po celém kmeni. V tomto období je dobré už mít aspoň přibližnou představu o koncepci budoucího stromu a nehodící se pupeny ihned odstranit. Ponechat cíleně jen ty vhodné pro budoucí kostru Obrazekkoruny. Musíme také počítat s tím, že Babyky zachovávají jako většina stormů apikální dominanci a dle toho přizpůsobit i postup při pěstování. Jde o to, abychom dopěstovali kosterní větve v síle odpovídající přirozenému růstu ve volné přírodě.  To ovlivníme různými způsoby, už při výběru pupenů ,například ty spodní ponecháám co nejsilnější, naopak pokud lze vybírat, horní slabší a slabší.Spodní výhony ponechávám volně růst do délky, naopak horní zastavím v rašení zalomením - vyštípnutím. Letorosty opatrně tvaruji drátem ještě v bylinném stavu, aby náběh na kmen byl v co nejpřirozenějším úhlu, jako u starých stromů. Velmi podobně postupuji i u Habrů, bohužel Babyky je třeba neustále hlídat a ošetřovat proti plísním.  V půběhu růstu také průběžně odstřihávám příliš velké listym aby se na větve a kmen dostalo co nejvíc světla a v nově budované  koruně bylo vzdušné prostředí. Růst samozřejmě podpořím kvalitními hnojivy jak v podobě granulí, tak postřikem na list.  Rok 2008 proběhl pěstitelsky bez Obrazekvětších problémů a základní větve jsou na svých místech. Bohužel na jaře  2008 probíhající kočka zalomila terminální výhon a nový terminál byl založen s dalšího nového pupenu, který prorašíl poblíž. Bohužel po zalomení a zaschnutí původního terminálu zaschla i část vrcholové partie kmene a toto místo muselo být v zimě 2008/2009  znovu přepracováno. Velice důležité je ponechat poslední rašení výhonu dozrát na stromku v celé délce a ponechat jej na rostlině až do jara následujícího roku. Zakrátit a vybrat vhodné pupeny na kosterních větvích až když už vidíme, žej je rostlina znovu po zimě aktivní a pupeny se začnou výrazně nalévat.

V prosinci 2008 jsem přepracoval již zmiňovanou zaschlou vrcholovou část kmene. Pak stromek čekal v zimovišti příchod jara. v polovině dubna 2009 jsem začal stromek pravidelně pozorovat. Termíny rašení se mohou samozřejmě lišit rok od roku dle nástupu jarního teplejšího počasí a samozřejmě v závislosti na regionu kde se stromem pracujeme. Tentokrát jsem k zákroku přistoupil kolem dvacátého dubna. Jednotlivé větvičky jsem prohlédl a zakrátil dle potřeby, spodní patra na dva páry pupenů za sebou, střední na jeden a horní část na dva pupeny a pupeny rašící na bázi . Pupeny rašící na bázi jsem na spodních a středních patrech vylomil. vylomil jsem také pupeny rašící z horní strany větve či zespod. Pouze u jedné spodní větve jsem ponechal jeden horní pupen rašící asi v polovině větve. bude tvořit jakoby mezipatro, větev, zvedající se přirozeně do prostoru. V tomto období je nástup růstu velmi rychlý a je třeba být připravený a pečlivý. Chyba je zase výrazný skok Obrazekzpátky. Po narašení okamžitě použiju fungicidní přípravky k ošetření. Běh na dlouhou trať zase započal novou etapu roku 2009. Je to rok a půl od zakoupení tohoto stromku.

 

Náhledy fotografií ze složky Javor babyka (Acer campestre) - říjen 2007

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář