Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tvarování a vývoj (Styling and development)

Příspěvky

Jilm habrolistý (Ulmus carpinifolia) -Jirny 2009

13. 8. 2009

Tento dvacet let starý semenáč Jilmu jsem si dovezl spolu s klečí z letošní akce v Jirnech u Petra Herynka. Hned na první pohled bylo jasné, že to bude hlavně o řešení problému s nebari a stavbou koruny. Proto jsem stromek doma přesadil a provedl potřebné základní úpravy. Nebari, jak se ukázalo, bude časem bez větších problémů možné zkvalitnit. Podstatné bylo odstranit nevhodný kořen na patě kmene, který se dostal do špatné pozice nekvalitním přesazením a později už s nebari nikdo nepracoval. V mnoha případech se však tyto problematická místa dají napravit.

 

Javor polní-Babyka (Acer campestre) 2007

30. 4. 2009

Javor polní- babyka patří k našim domácím druhům , velmi vhodný pro bonsajovou tvorbu. Je velmi životaschopný, kvalitně , někdy až agresivně přirůstá.  Při správném pěstování dokáže tvořit velmi malé listy a krátká internodia. Lze jej získat jak zakoupením , jako školkařskou rostlinu, kde si můžeme vybrat kontejnerované rostliny od semenáčku až po velké rostliny. V mnohých lokalitách naší republiky ji také najdeme růst volně v přírodě a jako yamadori je velmi snadno přepěstovatelná. Jako většina listnáčů, velmi dobře zakoření v nádobě , usazená do vylehčeného substrátu. Tuto rostlinu jsem zakoupil v zahradnické školce v říjnu v roce 2007. Kontejnerovaná rostlina byla vysoká asi dva a půl metru.

 

Netradiční ohyby - zeslabení kmene - jako příklad - Borovice lesní

29. 3. 2009

Mezi netradiční způsoby ohybu určitě patří vnitřní zeslabení kmene či větve.  tento způsob lze využít  například ke zvýraznění linie kmene - větve, rozpohybování příliš rovného a silného úseku stromu a v dalších situacích.

 

Pinus sylvestris Beuronensis - 2001- Návrat a změna

26. 3. 2009

Tato Borovice je roubovanec zakoupený v zahradnické školce v roce 2001. Jedná se o kultivar "Beuronensis" , což je z hlediska bonsajové tvorby velmi vhodný materiál. Je schopen tvořit velmi malé jehlice, krásně a bez problémů obraší i ze staršího dřeva. Roste velmi kultivovaně a z pozice tvarování má velmi pružné větve, narozdíl třeba od  Pinus  sylvestris " Waterreri".

 

Úprava kmene - jeho zkrácení - tentokrát Jalovec viržinský

24. 3. 2009

Nelíbí, nebo nehodí se vám spodní část kmene? Chcete strom výrazně snížit?  I k  tomu se dá tato technika využít. V tomto případě  jsem použil Jalovec viržinský, několik let pěstovaný a tvarovaný. Zpočátku jsem byl spokojený, ale čím více jsem rostlinu zkoumal, tím více mi vadila spodní rovná část kmene.

 

Pinus mugo Gnom 2006

20. 3. 2009

Velmi zajímavá Borovice, kterou jsem si dovezl z Jirn od Petra Herynka v roce 2006. Tato "Gnomka"  roste v nádobě od roku 1974. Jakmile jsem ji dovezl domů, bylo nutno ji zbavit nevhodné pískovcové nádoby. Opatrně jsem Borovici pomocí dřevěných špachtlí vytáhl z kamenné mísy. Kupodivu kořeny byly velmi aktivní.  Borovici jsem zasadil do nové, prostorné misky.

 

Extrémní ohyby

8. 3. 2009

Nelze obsáhnout v několika článcích všechny možnosti a postupy ohýbání větví či kmene. Pokusím se aspoň osvětlit možnosti a způsoby, které jsem si osvojil za léta praxe a které jsem úspěšně realizoval.

 

Picea abies - yamadori 2005

5. 3. 2009

Přál bych každému, zažít ten pocit při hledání yamadori, když už celý den hledáte a hledáte a ono nic a nic co by vás zaujalo a cvrnko do nosu. pak najednou zvednete  hlavu vzhůru na skálu a proti jasně modrému nebi váš pohled přitáhne silueta krásně zvlněného kmene a na něm hřib svěže zeleného obrostu.

 

Příběh jedné borovice

2. 3. 2009

Tuto nádhernou Borovici lesní jsem objevil v roce 2006. Jen jsem tento skvost vyfotil a ponechal na místě. K jejímu vyzvednutí došlo až o rok později, na jaře 2007.

 

Vzdušné hřížení

2. 3. 2009

Vzdušné hřížení je metoda, jak můžeme rychle získat novou rostlinu,můžeme tak vylepšit nebari, získat novou zajímavou rostlinu z části stromu, která má být odstraněna apod.

 

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13

následující »