Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tak jak bylo dlouho dopředu domluveno, vyzvedl jsem Tonyho ve středu odpoledne na letišti v Krakowě. Bohužel počasí se zrovna nevydařilo, ale radost ze setkání po mnoha letech to přehlušila. S Tony Ticklem jsem se seznámil v roce 2002 na Evropském kongresu ve francouzském Trewaréz.  Tam mě poprvé oslovil po soutěži talentů a gratuloval k velkému úspěchu společně s Terrym Fostrem. Od té doby probíhala komunikace jen na internetu.

Obrazek

 

Tony je velmi milý a veselý člověk a  Českou republiku navštívil nyní podruhé. Kdysi navštívvil jako turista Prahu. Jako bonsajista oplývá velkými zkušenostmi a znalostmi, o které se velmi rád podělí. Kdo aspoň trochu zná jeho práci, určitě mi dá zapravdu, že jeho stromy jsou prostě nádherné. Věnuje se hlavně yamadori stromům a k jeho užší specializaci patří hlavně Hloh (Cratageus)  , Tis (Taxus baccata)  a Trnka obecná (Prunus spinosa). Mezi jeho oblíbené stromy také patří Borovice lesní (Pinus sylvestris). Patří mezi celosvětově uznávané bonsajové umělce. Více si o jeho bonsajovém životě můžete přečíst na : http://www.yamadori.co.uk/about.php

I když času nabylo zrovna moc, stihli jsme to podstatné, co Tonyho zajímalo. Samozřejmě jej zajímalo, jak vypadají mé stromy naživo, nejen na fotografiích a přiznám se , že jsem byl velmi potěšen jeho komentáři jednotlivých stromů . Sice za velkého deště , ale o to s větším nadšením jsme stihli dva výlety za yamadori, i když se v podstatě hlavně jednalo o poznávací výlety. Večery jsme si vyplnili promítáním stromů  a jinými Tonyho ukázkami, kterých dovezl spoustu na DVD. Natáčení filmů je jeho velký koníček.

Obrazek

 

Páteční pozdní odpoledne jsme navštívili zahradu a bonsajovou sbírku Mirka Škrabala. To bylo také jedno z Tonyho přání.  Také jsme se na chvíli dostali k tvarování Mirkovy yamadori Pinus parviflora a malé kleče Romana Mrenky. A ani při této činnosti zábava nevázla. O Mirkově bonsajové sbírce se Tony vyjádřil velmi pochvalně a myslím, že to nebylo jen ze slušnosti.

Obrazek

 

Během soboty jsme ještě u mě na zahradě přesadili některé stromy a čas strávili povídáním a předáváním osobních zkušeností při práci se stromy. Také jsme domlouvali organizační podrobnosti pro podzimní návštěvu Anglie, kam jsem byl asi před sedmi měsíci pozván , jako instruktor na prestižní workshopovou akci "BURRS", která se pořádá každoročně na podzim.

Obrazek

 

Doba návštěvy utekla jako voda, nicméně zážitků v nás všech zůstalo opravdu hodně. Také jsme se s Tony Ticklem domluvili, že příští rok bude jeho návštěva mnohem delší a snad vznikne časový prostor pro případnou veřejnou bonsajovou akci, workshop či besedu o bonsajích očima Tonyho Tickla.

 

Náhledy fotografií ze složky Tony Tickle (jaro 2010)

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář